Boendeinformation november 2019

Skrivet av admin

Ämne: Allmänt

 

Tallen: den stora pampiga tallen på baksidan av låghuset den som står mellan garagen och gångvägen, den kommer inte att tas ned, vi har fått nya direktiv av Stockholms stad som äger marken där tallen står på, dom bedömer att tallen är ca 300 år gammal

Lite kuriosa: tallen är dessutom bebodd av ”Reliktbock en slags skalbagge” som är en sällsynt art som är rödlistad dvs den lägre graden av utrotningshotad.

Ny ordförande i Brf Kamkoftan: styrelsen har haft ett konstituerande möte där vi valde Kristoffer Brander till vår nya ordförande efter Claes Stridh som har avgått och som flyttar från föreningen inom kort.

Obehöriga i höghuset: Lördagen den 19 oktober på förmiddagen så lyckades två personer en man och en kvinna i tjugoårs åldern passa på att smita in genom porten till höghuset tillsammans med en boende, dom frågade efter ”vart tandläkaren ligger” utan att hon visste ordet av så hade dom lyckats stjäla hennes plånbok, därefter försvann dom. Vi ber er att vara vaksamma/restriktiva över vilka ni släpper in i porten samt vara sparsamma med att dela ut portkoden, detta gäller såklart även låghuset.

 

Budgetmöte: tisdagen den 21 januari kl 19:00 kommer styrelsen hålla ett budget möte för alla våra medlemmar där vi kommer att informera er om föreningens ekonomi och kommande utgifter framöver

Plats: Vårfrukyrkan,  ( Fruängens centrum) Eva salen, Fruängens kyrkogata 7-11

Nästa styrelsemöte: 10 december

 

Trevlig november önskar styrelsen i Brf Kamkoftan

Vill ni komma i kontakt med styrelsen gör det allra helst via mail: kamkoftan@gmail.com ni som inte har tillgång till en dator kan ringa till vår styrelsemobil 0708-97 09 02 vardagar kl 18:00-21:00, helger 11:00-14:00, vi ber er att respektera våra telefontider, vi alla som ingår i styrelsen arbetar heltid.

 

 

Comments are closed.